Türkü Yolculuğu

Türkü Yolculuğu

Türkü Yolculuğu; Türkü, Türkiye’nin sözlü geleneğinde, bir ezgi ile söylenen halk şiirlerinin her çeşidine verilen ad. Türkü sözcüğü, Türk adının sonuna, ilgi eki olan “î” ekinin getirilmesiyle ortaya çıkmıştır. “Türkî”, Türk’le ilgili, Türk’e özgü anlamında kullanılır.

Türkülerin büyük çoğunluğu anonimdir ya da ağızdan ağza söylenirken söyleyeni kaybolmuştur. Türküler bu şekilde halkın malı olurlar ve halkın her kesimine hitap eden sanatçılar tarafından albümlerde, konserlerde ve canlı performanslarda kullanılan yaygın bir müzik türüdür.

Türkü Çeşitleri; Ninniler, Çocuk türküleri, Doğa türküleri, Aşk türküleri, Kahramanlık ve askerlik türküleri, Tören türküleri, İş türküleri, Karşılıklı türküleri, Ölüm türküleri (Ağıt), Oyun türküleri, Tabiat ve hayvan türküleri, Zeybek ve derebeyi türküleri, Cinayetler ve acıklı olaylarla alakalı türküleri, Güldürücü türküleri…

Türkü Yolculuğu – Unutulmayan eserlerin yorumcusu, derleyicisi veya yaratıcısı olarak gönüllerde yerlerini alan üstatlar;

 

Musa Eroğlu

Musa Eroğlu

 

Musa Eroğlu (1944, Kumaçukuru, Mut, Mersin), Türk halk müziği sanatçısı. Repertuvarı Akdeniz Bölgesi ve özellikle de Mersin ve Tahtacı türküleri ile özdeşleşmiş Türk Halk Müziği’nin “üstad”ları arasında kabul edilir.

1980’e radyoda kadar mahalli sanatçı olarak çalıştı. Arif Sağ ve Muhlis Akarsu ile birlikte başladığı, daha sonra Yavuz Top’un da katılımı ile genişleyen “Muhabbet” seri albüm çalışmaları, 1980 sonrasında Türk halk müziğinin geniş kitlelere yayılmasında önemli katkı sağlamıştır. Sözlerini Abdürrahim Karakoç’un yazdığı “Unutursun Mihriban’ım” ve “Mihriban” türkülerini seslendirdi. Karacaoğlan’ın şiirlerini besteledi.

1998’de Kültür Bakanlığı tarafından verilen Devlet Sanatçısı unvanını alan Eroğlu, müzik çalışmalarına devam etmekte ve Kültür Bakanlığı’nda Halk Kültürleri ve Oyunları konusunda uzman ve araştırmacı olarak görev yapmaktadır.

 

Belkıs Akkale

Belkıs Akkale

 

Belkıs Akkale (17 Mayıs 1952; İstanbul), Türk halk müziği sanatçısı, söz yazarı ve besteci.

Aslen Malatyalı olan Belkıs Akkale, İstanbul’da 1952 yılında doğmuştur. Özellikle çocuk yaşta fark edilen sesinin halk müziğine yatkınlığı ile dikkat çekti ve türkü söylemeye başladı. İlkokul sonrası 7 yıl kadar Sâdi Yâver Ataman’dan Türk halk müziği dersi aldı. Aynı dönemde bir süre müzisyen Adnan Ataman ile birlikte çalıştı.

1994 yılına kadar çeşitli kurum ve kuruluşlardan “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı. Belkıs Akkale, “Türkü Bacı” olarak da tanınır. Ayrıca “Müzik Yorumcuları Birliği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı” olarak görevini sürdürmektedir.

 

Yavuz Bingöl

Yavuz Bingöl

 

Yavuz Bingöl (7 Ekim 1964, İstanbul), Türk müzisyen, türkücü, sinema ve dizi oyuncusu.

1986 yılında müzisyen arkadaşı Nihat Aydın ile “Umuda Ezgi” grubunu kurarak protest müzik yaptı. Aktif olarak 7 yıl grubun solistliğini yaptı, onbeşe yakın beste yaptı.

1995’te gruptan ayrılıp Sen Türkülerini Söyle adlı ilk solo albümünü çıkardı; bunu sırasıyla Baharım Sensin, Gülen Az, Sitemdir, Üşüdüm Biraz, Belki Yine Gelirsin, Unutulur Herşey, Biz, Yare, Kül, Ateş adlı albümleri izledi.

Bingöl, Barış temalı konserler vererek aktivist kimliğini öne çıkardı. 2000 yılında Almanya’da UNESCO tarafından organize edilen bir konser veren sanatçıya “barış elçisi” unvanı verildi.

 

Bedia Akartürk

Bedia Akartürk

 

Bedia Akartürk (4 Şubat 1941; Ödemiş, İzmir) Türk Halk Müziği sanatçısı.

Bedia Akartürk Sanat hayatına yine doğup büyüdüğü İzmir’in Ödemiş ilçesinde başlamıştır, daha sonra yaşını büyüterek İzmir Radyosu’nda çalışmaya başlayan sanatçı 9 yıl İzmir Radyosu’nda edindiği birçok tecrübenin ardından Ankara Radyosu’nda geçmiştir.

Sanatçı sanat hayatını Ankara Radyosu’nda devam ettirmiş ve yine Ankara Radyosu’ndan emekli olmuştur, özellikle o dönemde herkese nasip olmayan Paris Olympia’da muhteşem bir konser veren sanatçı Türkiye’yi en güzel şekilde temsil etmiştir.

Türkiye’nin yaşayan efsanesi Bedia Akartürk Müzesi açıldı ve müzede Bedia Akartürk’ün bu zamana kadar almış olduğu tüm ödülleri, giymiş olduğu sahne kıyafetleri, resimleri ve kendi eliyle özel olarak hazırlamış olduğu yöresel kıyafetleri bebekler üzerinde görebilirsiniz.

 

RadyoDostHane İle Türkülerimiz

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com yöresel halk türküleri çalan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Türkü severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Türkü dinleyebilirsiniz.

RadyoDostHane Türkü dinlemeyi seven, türkülere gönül veren, türkü dinlemeden zaman yaşayamayan herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda RadyoDostHane Canlı Radyo Dinle farkı ile yayıncı Dj’lerimizin yayın akışı içerisinde istek parçalarınızı da çalarak siz türkü severlerin isteklerine yanıt verebilmektedir.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Türkü Yolculuğu

Türkü Yolculuğu

BENZER YAZILAR

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle RadyoDostHane Pop Radyo Dinle; Pop müzik, 1950’lerin…

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle, Arabeski tanımlayacak olursak,…

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle RadyoDostHane Nostalji Radyo Dinle; modern zamanda insanlar…

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle RadyoDostHane Türkü Radyo Dinle; Türkülerimiz kimi zaman…

Yorumlar