Türkü Kervanı

Türkü Kervanı

Türkü Kervanı; Türkülerin en önemli özelliği hayatın kendisi olmalarıdır. Bir ayna vazifesi gören türküler, hayat kadar tatlı ve bir o kadar da kısadır. İnsan hayatı da tekrar tekrar dinlemek istediğimiz bir türküye benzer. Bu türküler, dinledikçe zevk aldığımız ve her nağmesine hayatımızın bir parçasını sakladığımız ürünlerdir. Ancak, tıpkı hayatımız gibi onu başa alma ve tekrar dinleme şansımız artık kalmamıştır. Ne kadar da arzu etsek hayatı geriye alıp baştan yaşayamayız. Acı ve tatlı hatıralarla geçmişte bıraktıklarımız, türkülerin bir köşesine takılıp bizi ölünceye kadar takip eder.

 

Türkü Kervanı – Unutulmayan eserlerin yorumcusu, derleyicisi veya yaratıcısı olarak gönüllerde yerlerini alan üstatlar;

 

Zara

Zara

 

Neşe Zara Yılmaz (15 Ocak 1976, İstanbul), Türk halk müziği ses sanatçısı ve oyuncu.

1991 yılında Milliyet gazetesinin açmış olduğu Liselerarası Müzik ve Halk Oyunları yarışmasında “Türk Halk Müziği Bayan Solist” dalında Türkiye birincisi oldu. Aynı yarışmaya 1993 yılında katılarak tekrar birincilik kazandı.

Yüksek eğitimini İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı Ses Eğitimi Bölümü’nde tamamladı. 1996 yılında TRT’nin açmış olduğu “Yetişmiş Ses Sanatçısı” sınavını kazanarak “TRT Türk Halk Müziği Akitli Ses Sanatçısı” unvanıyla göreve başladı.

Kral TV ve Magazin Gazetecileri Derneği gibi birçok organizasyonların ödülleri ile birlikte, 2000 ile 2003 yılları arasında 4 yıl üst üste “Türk Halk Müziği En İyi Kadın Sanatçısı” Altın Kelebek ödüllerini aldı.

 

Volkan Konak

Volkan Konak

 

Volkan Konak, (27 Şubat 1967; Maçka, Trabzon) Türk halk müziği sanatçısı. 2006 yılında çıkardığı Mora albümü, Mü-yap tarafından altın plak ile ödüllendirilmiştir.

1983 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı’na girdi. 1988 yılında konservatuvarı bitirip aynı yıl İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Halk Müziği üzerine Sosyal Bilimler master eğitimine başladı. 1991 yılında master eğitimini tamamladı.

009 yılında Mimoza adını verdiği yeni albümüyle sevenleriyle tekrar buluşan Volkan Konak, Mimoza albümünün ilk klibini “Göklerde Kartal Gibiydim” adlı eserine, ikinci klibini ise “Mimoza Çiçeği” adlı eserine çekmiştir. Albümünün üçüncü klip çalışmasını ise “Yarim Yarim” adlı eserine çekmiştir.

2012 yılında ise Lifor isimli albümünü çıkararak sevenleriyle tekrar bir araya gelmiştir. Lifor albümünün ilk klibi, “Nerdesin (Karagözlüm)” adlı esere çekilmiştir. Albümün ikinci klip çalışması ise albümü dinleyen ve seven kişilerce yapılan istek üzerine “Ayletme Beni” adlı eser olmuştur.

 

Asiye Palu

Asiye Palu

 

Türk Sanat Müziğinin Hanımefendisi;

Kendisini Kanuni Asiye olarak tanımlayan kanun sanatçısı Asiye Palu aynı zamanda Türk Sanat Müziği eserleri seslendirmektedir. Muğla Bodrum’da yaşayan müzisyen farklı mekanlarda kanunu ile sahneye çıkmaktadır.

Son zamanlarda ise sosyal medya üzerinden canlı konserler veren müzisyen 2015 yılında Bu Aşkı Yaşayalım albümünü çıkarmıştır.

Küçük yaşlarda mandolin çalarak başladığı müzik hayatına Amir Ateş, Cahit Deniz, Esin Aktuğ Seçkin ve Ayhan Haksal gibi üstatların desteğini de alarak devam etmektedir.

Son dönemde de söz ve müziği kendine ait hayat bazen şarkısına klip çekmiştir.

 

HiraiZerduş

HiraiZerduş

 

HiraiZerdüş, 10 Ekim 1983 doğumlu yazar, şarkıcı ve bestecidir. Gerçek adı Hakan Bozdağ olan sanatçının yazdığı kitaplar ve seslendirdiği albümleri bulunmaktadır.

HiraiZerdüş “Kutsal iyiliğe giden yol, karanlıktan geçer.” anlamına gelmektedir. Hakan Bozdağ bu ismi kendisine 15 yaşında taktığını söylemektedir. 10 Ekim 1983 doğumlu olan sanatçı Artvin Şavşat doğumludur. Eserlerinde Farsça, İbranice, Kürtçe ve bağlı lehçeler kullanmıştır. İlk kitabı ise Elya‘dır.

Bir çok kişinin Papatya şarkısı ile tanıdığı HiraiZerdüş hakkında takipçileri daha fazla bilgi sahibi olmak istiyor. Sanatçının Papatya şarkısı an itibari ile Youtube kanalında 53 milyondan fazla izlenme almıştır.

 

RadyoDostHane İle Gönül Türkülerimiz

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com yöresel halk türküleri çalan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Türkü severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Türkü dinleyebilirsiniz.

RadyoDostHane Türkü dinlemeyi seven, türkülere gönül veren, türkü dinlemeden zaman yaşayamayan herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda RadyoDostHane Canlı Radyo Dinle farkı ile yayıncı Dj’lerimizin yayın akışı içerisinde istek parçalarınızı da çalarak siz türkü severlerin isteklerine yanıt verebilmektedir.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Türkü Kervanı

Türkü Kervanı

 

BENZER YAZILAR

Yorumlar