Türkçe Pop Müzik

Türkçe Pop Müzik

Türkçe Pop Müzik; Pop müzik tabiri, bir anda ortaya çıkan ve geniş kitleleri etkisi altına alması hedeflenen şarkılar için kullanılıyor. Tabirin başındaki “pop” kelimesinin “popüler” kelimesinden geldiğine dair yaygın bir inanış bulunuyor. Gerçekten de pop kelimesi bu anlamda kullanılsa da, kelime esasen İngilizcede “bir anda patlamak” anlamına gelen “pop” fiilinden geliyor. Yani popcorn ifadesi nasıl bir anda patlayan mısırları ifade ediyorsa, pop müzik de bir anda patlayan ve milyonların diline takılan şarkıları tanımlıyor. Peki pop nedir, popüler müzik nedir? Pop müzikten bahsederken bu ayrıma dikkat etmek gerekiyor.

 

Levent Yüksel

Levent Yüksel

 

Levent Yüksel, 21 Ekim 1964 tarihinde Antalya’da dünyaya gelmiştir. İlk ve orta öğrenimini Antalya’da tamamlamıştır. Antalya Lisesi’nden mezun olduktan sonra yeni adı İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı olan Belediye Konservatuvarı’nın Kontrbas Bölümü’nden mezun olmuştur. Konservatuvarda eğitim gördüğü yıllarda birçok gece kulübünde bas gitar çaldı ve birçok sanatçıya eşlik etti. Askerlikten sonra bir gece kulübü orkestrasında Fatih Erkoç ve 1990’la 1996 arasında evli olduğu Sertab Erener’le birlikte 2 sene çalıştı.

1993 yılında ilk albümü olan Med-Cezir’i çıkardı. Bu albümle adını duyuran Yüksel, 2 yıl sonra “Levent Yüksel’in 2. CD’si” albümüyle ününü pekiştirdi. 1997 yılında çıkardığı Bi Daha single’ı o yılın en çok satan şarkıcısı oldu. Ancak ertesi yıl çıkardığı Adı Menekşe albümü beklenen ilgiyi görmedi.

 

Sertap Erener

Sertap Erener

 

Sertab Erener, 4 Aralık 1964 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Aslen baba tarafından Diyarbakır’lıdır. Annesinin ailesi Yugoslavya’daki savaştan kaçıp Ayvalık, Balıkesir’e yerleşmiştir. Serdar adında bir abisi vardır.

İstanbul Belediye Konservatuvarı’nda başladığı müzik eğitimine İstanbul Devlet Konservatuvarı’nda devam etti. Gelecek vadeden bir sopranoydu. Altı yıllık eğitimin ardından profesyonel müzik kariyerine adım atan Sertab Erener, babasının söylediği Türk sanat müziği şarkılarını dinleyerek büyümüştü.

Sertab Erener, en büyük destekçilerinden biri olan Sezen Aksu’nun vokalistliğini yaparken, yine Aksu’nun desteğiyle 1992 yılında ilk albümü “Sakin Ol”u yayınladı. Aksu’nun prodüktörlüğünü de üstlendiği albüm, 950.000’lik resmi kayıtlı satışıyla, “En Çok Satan Albüm” olmayı başardı.

 

Mustafa Sandal

Mustafa Sandal

 

Mustafa Sandal, 11 Ocak 1970 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelen Mustafa Sandal’ın annesi Adanalı babası ise Erzincan kökenlidir.

Küçük yaşlardan beri müziğe ilgisi olan Mustafa Sandal, profesyonel müzik yaşamına İstanbul Gelişim Stüdyosu’nda başladı. 1994 Temmuz’unda ilk albümü Suç Bende’yi çıkardı. 1996 Haziran’ında Gölgede Aynı adındaki bütünüyle kendi yapımı olan ikinci albümüyle hayranlarının karşısına çıktı. 1996 yılında Türkiye’de en çok satan albüm olan Gölgede Aynı 3 milyon 600 bin satış rakamına ulaştı.

Bir süre eğitim için Londra’ya giden Mustafa Sandal, 1998’de üçüncü albümü ‘Detay’ı çıkardı. 2000 Haziran’ında Akışına Bırak adlı dördüncü albümünü çıkaran şarkıcı, 2002’de Erol Köse Production etiketiyle çıkardığı Kop adlı albümü yılın en çok satan ikinci albümü oldu.

Halen müzik yaşamına devam eden Mustafa Sandal Ajda Pekkan, Sezen Aksu, Zerrin Özer, Muazzez Abacı, Ayşegül Aldinç, Yonca Evcimik, Ozan Orhon, Burak Kut, Deniz Arcak, Emel Müftüoğlu, İzel,  Reyhan Karaca, Sibel Alaş, Asya, Hakan Peker, Sertab Erener, Ferda Anıl Yarkın ve Mert Ekren gibi birçok sanatçıya besteler verdi ve 2000’li yıllarda da single ve albüm çalışmalarına devam etti.

 

 

İzel

İzel

 

İzel, 29 Nisan 1969 tarihinde Yalova’da dünyaya gelmiştir. Tam adı İzel Çeliköz’dür. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’ndan mezun oldu, üç telli kemençe eğitimi aldı. Okul ve cemiyet korolarında yer alan İzel, müzik dünyasına 1987 yılında Maksim Gazinosu’nda solistlerin arkasında kemençe çalarak adım attı.

1991 senesinde, İtalya’da düzenlenen Eurovision Şarkı Yarışması’nda Türkiye’yi İki Dakika adlı şarkı ile temsil eden İzel, Grup Vitamin’in 1990-1991 arasındaki ilk kadrosunda yer aldı ve grubun ilk albümünde bulunan “Bol Vitamin”, “Bir Derste” ve “Özgün Müzik” şarkılarına vokal yaptı.

1991 yılının sonlarına doğru üç tane üniversite öğrencisi (İzel-Çelik-Ercan), Ajda Pekkan’la Almanya’ya ön grup olarak turneye çıktı. Üç genç, ülkelerine döndüklerinde bir anda ünlü oldu. Duruma bakıp bir albüm yaptılar. Albüm bir milyon barajını aşmayı başardı. Çelik Erişçi’nin gruptan ayrılmasının ardından, İzel ve Ercan Saatçi bir albüm daha yaptı.

 

RadyoDostHane Türkçe Pop Müzik

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Pop Müziğini sizlere sunan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm müzik severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Pop Müzik dinleyebilirsiniz. RadyoDostHane Pop Müzik dinlemeyi seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Türkçe Pop Müzik

Türkçe Pop Müzik

BENZER YAZILAR

Yorumlar