Türk Sanat Müziği Seçmeler

Türk Sanat Müziği Seçmeler

 

Türk Sanat Müziği Seçmeler; Klasik anlamda Türk Sanat Müziği çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime dayanan Osmanlı müzikçilerinin ürünü olan makamsal bir müziktir.

Araştırmacılara göre Türk Sanat Müziği’ne ait 590 MAKAM adı belirlenmiş, ancak bunlardan pek çoğunun bugün örneği bile kalmamış, çoğu unutulmuş, önemli bir bölümü de kullanılmaz olmuştur. Günümüzde ise kullanılan makamların sayısı100’ügeçmez.Bunlardan ise ancak 40-50’si yaygın olarak kullanılmaktadır. Makamlar arasında gerçekten apayrı bir anlatım gücü taşıyanlardan bazılarını makamlar kısmında görebilirsiniz. Türk Müziği’nde doğaçlamalar dışında, yalnızca bestelenmiş yapıtların biçimlenişine katkıda bulunan ve usül adı verilen bir öğe daha vardır. Usül’ler çeşitli uzunluktaki kuvvetli ve zayıf vuruşların belli bir düzen içinde ortaya çıkan birer ritim kalıbıdır.

 

Selahattin Alpay

Selahattin Alpay

 

Selahattin Alpay 1975 yılında Ankara Radyosu Sanatçılık Sanatçılık Sınavı’nı kazandı. İlk uzunçalarını 1976 yılında kendi derlediği “Örenli Gelin” adlı türküyle yaptı.

1981’de müzik çalışmalarını sürdürmek için İstanbul’a geldi. İstanbul’u geldiği 1981 yılından günümüze kadar 150’ye yakın derlemesi, 23 adet kaset ve CD çalışması, 9 adet filmi oldu. Sanat hayatı boyunca 4 kez “Yılın Sanatçısı” ödülünü aldı.

Selahattin Alpay’ın hit olan parçalarından bazıları şunlardır; Nazike, Emo Suya Gider, Örenli Gelin, Arapatı gibi Sallar Başını, Kuyudan Su Çekerler, Altın Yüziğim Kırıldı, Ahlatın Başındayım, Çakmak Çakmağa Geldim, Bir Ay Doğar İlk Akşamdan Geceden, Yollar Seni Gide Gide Usandım, Tello, Çift Jandarma….

Sanat hayatı boyunca yurtiçi ve yurtdışında birçok solo ve kadrolu konserler verdi.

2001 yılından bu yana T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı bünyesinde Solist Sanatçı olarak görevimi sürdürmektedir.

 

Mine Geçili

Mine Geçili

 

Mine Geçili 1980, Amasya doğumlu. Tam adı Mine Geçili Bitmez. Aslen Tokat Zilelidir. Müzik kültürü köklü bir ailedendir. Bir röportajında anneannesinin Aşık Veysel’in öğrencisi olduğunu belirtmiştir.  Lise döneminde Samsun Belediye Konservatuvarı ve Samsun Musiki Cemiyeti’nde keman ve ses eğitimi aldı. İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı mezunudur.

2003 yılında Türk Eğitim Vakfı tarafından düzenlenen Yılın Zeki Mürenleri ve Safiye Aylaları isimli ses yarışmasında 3. Olmuş, ardından 2004 yılında Bursa Belediye Konservatuvarı ve Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlemiş olduğu Zeki Müren Ses Yarışması’nda birinci oldu. Aynı yıl Ayışığı grubunun vokalisti olarak birçok ülkede başarılı konserlere imza attı.

2010 yılında Zeki Müren bestelerinden oluşan Gece Kirpikli Kadın isimli albümünü müzik piyasasına sürmüştür. Bunun dışında Bir Ömrün Şarkıları, Mine’l Aşk ve Hediye isimli albümleri ile müzik kariyerini sürdürmüştür.

 

Zekai Tunca

Zekai Tunca

 

Zekai Tunca Ankara’da doğdu. 1967’de Ankara Erkek Teknik Yüksek Öğretmen Okulu’nu (Gazi Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi) bitirdi. Her ortamda şarkı söyletilme özelliği 1960 yılında merhum hikmet taşan vasıtasıyla katıldığı Dr. Recai Özdil topluluğunda notalı ve sistemli çalışmaya döndü.

1964 de ankara radyosu’nun bir sınavında ilk 10 finalist arasına girdi. 1965 de birleşmiş türk müziği sanatcıları derneğinin düzenlediği ses yarışmasında ankara birincisi oldu.

1966 da trt nin açtığı stajyer sanatcı sınavını başardı. 1967 de zorunlu hizmetle, Ordu Endüstri Meslek Lisesi’ne öğretmen atanarak bu stajı yarım bıraktı. Ordu’daki hayatında da, hep müzikle ilgilendirildi.

 

Samime Sanay

Samime Sanay

 

Samime Sanay (1946, Ankara), Türk Sanat Müziği sanatçısı, öğretmen. 33. Türkiye Hükümeti’nde Kültür Bakanlığının tavsiyesiyle verilmeye başlanan Devlet Sanatçısı unvanına 1998’de layık görülmüştür.

İlk albümünü 1977 yılında Tam Plakçılık’tan çıkardı. Bütünüyle klasik eserlerden oluşan bu albüm sanatçıya fazla bir popülerlik getirmedi. .TRT bünyesinde 15 yıl süren müzik eğitimi ve uygulaması akabinde 1981’de Ankara Radyosundan istifa ederek İstanbul’da assolist olarak sahneye çıktı. Sahnedeki başarısını plak dünyasında da kanıtlamak isteğiyle Kervan Plak ile anlaşarak 1984 yılında Beni Hatırla ve 1985 yılında Sevgi Üzerine Sohbet adlı çok satan ve sevilen albümleri ile iki Altın Plak Ödülü aldı. Çok sesli hafif Türk sanat müziğinin önde gelen kadın sanatçısı olarak daha çok Erdoğan Berker besteleri üzerinde yoğunlaştı.

 

RadyoDostHane Türk Sanat Müziği Seçmeler

 

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Türk Sanat Müziğini sizlere sunan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Türk Sanat Müziği severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Türk Sanat Müziği dinleyebilirsiniz. RadyoDostHane Türk Sanat Müziği dinlemeyi seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Türk Sanat Müziği Seçmeler

Türk Sanat Müziği Seçmeler

 

 

BENZER YAZILAR

Yorumlar