Türk Sanat Müziği Altın Nağmeler

Türk Sanat Müziği Altın Nağmeler

 

Türk Sanat Müziği Altın Nağmeler; gönül bağıdır, aşktır, sevdadır,tatlı bir huzurdur, özlemdir, umuttur, mutluluktur, ince bir sızıdır… Geçmişi Farabi’ye dayanan Türk Sanat müziği, makamlı bir müzik türüdür. Klasik anlamda Türk Sanat Müziği çeşitli İslam müziklerinin oluşturduğu zengin birikime dayanan Osmanlı müzikçilerinin ürünü olan makamsal bir müziktir.Hint müziği ile beraber dünya üzerinde süreklilik ve gelenek oluşturma bakımından mevcut üç klasik müzikten birisi olarak kabul edilir.

Türk sanat müziği solo veya koro tarafından icra edilir. Çeşitli makamları vardır.Kaybolmuş makamları saymazsak,tesbit edilmiş makam sayısı 600 civarında olduğu söylenmektedir.Bunların sadece 35’e yakını ise günümüz bestelerine ilham olmuştur.

Türk musikisinin gelişme ve kökleşme temellerinin ilk yılları, Osmanlı Devletinin kuruluş yıllarının biraz öncesi ve biraz sonrasından itibaren görülmektedir.”Türk” ve “klasik” kelimeleri, Cumhuriyet döneminde Osmanlı Devleti’nden süregelen müziğe karşı Batı müziği taraftarlarınca ileri sürülen bazı iddialara cevap vermek için türetilmiştir. Bu iddialardan en önemlisi Osmanlı müziğinin Türklerin değil, Bizans ve İran müziği kaynaklı olduğuna dair olan tezdir. Hüseyin Sadettin Arel ve Rauf Yekta gibi Batılı müzik çevrelerince de saygın görülen kimi müzikologlar, bu iddiaları belge ve bilgilerle çürütmüşlerdir.

 

Metin Milli

Metin Milli

 

Metin Milli (1 Mayıs 1943, Mardin), 1980’li yıllarda popüler olmuş Türk Müziği sanatçısıdır. Türk Müziğine vakur duruşu ve kendine has tavırlarıyla yeni bir soluk getirmiştir. Yaptığı müziği “Çok Sesli Hafif Türk Sanat Müziği” olarak adlandıran sanatçı, TRT destekli bu yeni türün 1990’lı yılların başlarına kadar Türkiye’de belli başlı öncüleri arasında yer almıştır. Çiçekler Yasta adlı parçasının yer aldığı Merhaba adlı albümü ile Metin Milli patlama yaptığı 1983 yılının flaş sanatçısı olmuştur.

Müziği pek çok meslektaşının aksine para kazanmak için değil zevk için yaptığını ifade eden sanatçı, ticaretten kazandığını müziğe aktarmış ve bu yolda hiçbir masraftan kaçınmamıştır. Aranjör olarak kendisine uzun yıllar hizmet eden Metin Alkanlı ile birlikte Çiçekler Yasta, Şarkılara Sordum, Pişmanlık, Seviyorum İşte, Vurgun gibi birçok hit esere üstün yorumu ile imza atan sanatçı, 1982-1996 yılları arasında sırasıyla Kekeva, Yankı, Fono, Yavuz, Sembol, Sarp, Foneks Plak şirketleri hesabına toplam on adet albüm (LP-MC-CD) doldurmuş olup geçtiğimiz yıl içinde sanatçının bu albümlerinden derlenmiş eserlerinden oluşan Şarkılarım adlı toplama albümü CD formatında basılmıştır. Vurgun, Selçuk Tekay’ın, Metin Milli ye özel bestelediği şarkıdır.

 

Nalan Altınörs

Nalan Altınörs

 

Nalan Altınörs, (1961, Ankara) Türk şarkıcı.

Eğitimini Ankara ve İzmir’de tamamladı. 1981’de TRT tarafından Türkiye genelinde açılan sınavı kazanarak birçok Türk Müziği sanatçısının yanı sıra Ferit SIDAL (Türk Müziği nazariyatı), Kutlu PAYASLI (repertuvar), Yılmaz YÜKSEL ve Ahmet HATİPOĞLU (solfej) ile eğitim gördü. İki yıllık staj döneminden sonra 1983’te İzmir Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladı ve 1992’de de bu görevinden ayrıldı.

Bugüne kadar sayısız konser veren Nalan ALTINÖRS’ün repertuvarında genellikle neo-klasik eserler bulunmakta ve seslendirdiği besteciler arasında Sadettin Kaynak, Selahattin Pınar, Dramalı Hasan, Şükrü TUNAR, Yesari Asım ARSOY ve Avni ANIL’ın besteleri önemli bir yer tutmaktadır. Sanatçı toplam beş albüm çalışması yapmış,yurt içinde ve yurt dışında pek çok konser vermiştir.

 

Yıldırım Gürses

Yıldırım Gürses

 

Yıldırım Gürses 21 Ocak 1939 yılında Bursa’da doğdu. Bursa Erkek Lisesi’ni bitirdikten sonra Ankara İktisadi Ticari İlimler Akademisi İşletme Bölümü’nü bitirdi. Sanat hayatına 1951 yılında Bursa Ses Kralı seçilerek başladı.

1959’da da Üniversitelerarası Ses Kralı seçildi. 1961 yılında kendisi gibi ses sanatçısı olan Ayla Gürses’le evlendi. Bu evlilikten Beyazıt adını verdiği bir oğlu dünyaya geldi. 1961 yılında Devlet Opera imtihanına girdi ve birinci oldu. 1962 yılında Ayla Gürses ile evlendi ve Beyazıt isminde bir oğlu oldu.

Operada da 7-8 ay çalıştıktan sonra ayrıldı. 1965 yılında Hürriyet Gazetesi’nin düzenlediği Altın Mikrofon yarışmasını kazandı.

350’ye yakın bestesi olan sanatçının ünlü besteleri arasında “İçime Hüzün Doluyor”, “Gençliğe Veda”, “Son Mektup”, “Aşkın Bahardır”, “Senin Aşkına Doyum Olmaz”, “Gurbet”, “Bir Garip Yolcu”, “Feryat”, “Eller”, “Affetmem Asla Seni”, Güller Ağlasın”, Sonbahar Rüzgarları”, “Sarsam Seni Gül Dudaklım”, “Liseli Kız”, “Mazideki Aşk” bulunuyor.

 

Aylin Şengün

Aylin Şengün

 

Aylin Şengün Taşçı (20 Ağustos 1967, Ankara), Türk Müziği ses sanatçısı, gazeteci, televizyoncu, akademisyen.

Üniversite ikinci sınıftayken İstanbul Belediyesi’ne bağlı Türk Müziği Konservatuarının sınavlarına girdi. Bu okulda yarı zamanlı olarak altı yıl eğitim aldı. 1990 yılında Tanburî Necdet Yaşar’ın yönetimindeki Kültür ve Turizm Bakanlığı İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu’na yetişmiş sanatçı olarak atandı. 2004 yılında İstanbul Devlet Türk Müziği Topluluğu Sanat Yönetmeni oldu. 2014 yılına kadar bu görevi sürdürdü. Sanat yönetmenliği sırasında Topluluğun “Bir Modern Zaman Mehtabiyesi”, “Ustadan Çırağa” ve “Baba-Oğul Bestekârlar” adlı üç albümünü hazırladı. “Aşktan Yana” adlı ilk solo albümünde seslendirdiği, bestesi Amir Ateş’e, sözleri Melek Hiç’e ait “Bir kızıl goncaya benzer dudağın” şarkısının yorumuyla Türk Müziği sevenlere adını duyurdu.

Periyodik konserlerin yanı sıra çeşitli proje konserlerine imza attı. 2010 yılında İngiltere Warwick Üniversitesi’nin düzenlediği “Women’s History Network” başlıklı uluslararası toplantıda ünlü kadın besteci Leyla Saz üzerine bir seminer ve ona bağlı bir konser verdi. 2011 yılında TRT İstanbul Radyosu’nda bir yıl boyunca canlı olarak yayınlanan “Bir Fincan Kahve” adlı müzik programını hazırladı ve sundu. 2011 yılından itibaren 5 amatör koro kurdu ve yönetti. 2013 yılında kurduğu Mısra Türk Müziği Topluluğu ve 2016 yılında kurduğu Nevasel Türk Müziği Topluluğu ile yurt içinde ve yurt dışında çok sayıda konser verdi.

 

RadyoDostHane Türk Sanat Müziği Altın Nağmeler

 

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Türk Sanat Müziğini sizlere sunan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Türk Sanat Müziği severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Türk Sanat Müziği dinleyebilirsiniz. RadyoDostHane Türk Sanat Müziği dinlemeyi seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Türk Sanat Müziği Altın Nağmeler

Türk Sanat Müziği Altın Nağmeler

BENZER YAZILAR

Yorumlar