Türk Sanat Müziği Alaturka

Türk Sanat Müziği Alaturka

 

Türk Sanat Müziği Alaturka; Türk müziğindeki başlıca çalgılar; ud, kanun, keman, ney, tanbur, lavta, klasik kemençe, rebab, santur, kudüm, def ve zildir. Doğaçlama bir tür olan gazel için kullanılan ve çalgısal-vokal ayrımına göre ortaya çıkan kategoriye sözel taksim adı verilmektedir. Osmanlı klâsik ve halk mûsikîsinde kullanılan bütün telli/saplı çalgıların atası olan Kopuz’un ömrü 18. yüzyıla kadar devam edebilmiş, 10. ila 16. yüzyıllar arası çok revaçta olan ud yerini, l9. yüzyılın sonunda yeniden almak üzere, 17. yüzyıldan itibaren tanbura bırakmış, tarihi Türk harpı çeng’le, Türk pan flütü miskal 19. yüzyılda, santur ise 20. yüzyılda artık kullanılmaz olmuşlardır.

 

Yıldırım Bekçi

Yıldırım Bekçi

 

Yıldırım Bekçi 1959 yılında Samsun’da doğdu. Müzik yaşamına 1974 yılında Samsun Musiki Cemiyeti’nde başladı. Burada Cavit Ersoy’dan müzik eğitimi aldı ve Taner Çağlayan şefliğindeki koroda iki yıla yakın bir süre görev yaptı. Daha sonra 1975 yılında İstanbul Belediye Konservatuarı sınavını kazanan Bekçi, konservatuvarda aldığı eğitimin yanı sıra Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne de devam etti ve burada Emin Ongan’la çalıştı.

Ardından askere giden Yıldırım Bekçi, 1981’de TRT Ankara Radyosu’na girdi ve 1989 yılına dek orada görev yaptı. 1989’da TRT İstanbul Radyosu’na atandı ve 1990 yılında tek albümü olan “Düşündüğüm Biri Var” albümünü çıkarttı. Bu dönemde 1994 yılında Denizciler Geliyor adlı dizide oynayan Bekçi, daha sonra İsmail Dede Efendi’nin yaşamını konu alan bir belgeselde de rol aldı. 1998’de özel işleri nedeniyle kendi isteğiyle İstanbul Radyosu’ndan ayrıldı ve müzik çalışmalarına sahnelerde devam etti.

Sanat yaşamı süresince pek çok projede yer alan Yıldırım Bekçi, aynı dönemin sanatçısı olan ve “çok sevdiğim bir kardeşim, değerli bir arkadaşım” dediği Nalan Altınörs’le de birçok ortak çalışmaya imza attı.

 

Mediha Şen

Mediha Şen

 

Mediha Şen 1941 yılında Kırklareli’nin Babaeski ilçesinde, Zehra İzgin ile Osman İzgin’in çocukları olarak doğdu.

10 yıl içinde 2 binin üzerinde hece vezni, 500′ün üzerinde aruz vezni olmak üzere şiir yazdı, 500′ün üzerinde beste yaptı. Bu bestelerden 220 adedi T.R.T. repertuarındadır. Bestelerinde 31 ayrı makam, 14 değişik usûl kullandı. 1995′de Milliyet gazetesinin yılın sevilen 10 şarkısı yarışmasında söz ve müziği kendisine ait olan “Başka mevsim aramam” adlı şarkısıyla dereceye girdi.

Mediha Şen Sancakoğlu, 1997 söz ve müziği kendisine ait olan “Ceylan gibi ürkek bakıyorsun” isimli şarkısıyla Dede Efendi beste yarışmasında mansiyon aldı. Yine 1997′de Samsun’da açılan ulusal beste yarışmasında sözleri Yalçın Benlican’a ait “Dudağın gül açmış” adlı bestesiyle mansiyon aldı. 2001 yılında 1. Yalova Yürüyen Köşk Beste Yarışması’nda söz ve müziği kendisine ait olan “Yalovalım” isimli şarkısıyla mansiyon ödülü aldı.

 

Gökhan Sezen

Gökhan Sezen

 

Gökhan Sezen, 1977 yılında dünyaya gelmiştir. Mimar Sinan Üniversitesi’nde çello eğitimi alan Sezen, daha sonra İstanbul Teknik Üniversitesi Şan Bölümü’nden mezun olmuştur. Çocuk yaştan itibaren hep müziğin içinde bulunduğunu ifade eden Sezen, ağabeyinin “Asansör” adında bir rock grubu olmasının bunda katkısının olduğuna dikkat çekiyor.

Gökhan Sezen gönlünün hep Türk sanat müziğinden yana olduğunu üniversitede okurken de TRT’nin açtığı sınavları kazandığını ve TRT’yi tercih ettiğini sözlerine ekliyor.

 

Serap Mutlu

Serap Mutlu

 

Serap Mutlu Akbulut (1943, Ankara), Klasik Türk müziği yorumcusu, koro şefi, eğitimci. Kanuni ve besteci Ümit Mutlu’nun kardeşi. Ankara’da doğup küçük yaşlarda İstanbul’aar gelen Serap Mutlu Akbulut, ilköğretimini ve liseyi İstanbul’da tamamlamıştır. Lise ikinci sınıfta iken İstanbul Belediye Konservatuvarı Türk Müziği Bölümüne başlamıştır. Altı yıllık eğitimi sırasında İstanbul Edebiyat Fakültesi Pedagoji Bölümüne devam eden sanatçı müzik eğitimi boyunca Şefik Gürmeriç, DR. Nevzat Atlığ, Melahat Pars, Mustafa Nafiz Irmak, Muazzam Sepetçioğlu, Süheyla Altmışdört, Dürdane Altan, Naime Batanay, Şive Ölmez gibi çok değerli hocalardan faydalanmıştır.

Konservatuvardan mezun olduğu yıl, özel bir imtihanla, TRT İstanbul Radyosu sanatçısı olmuştur. 1976 – 1991 yılları arasında TRT’nin yanı sıra İstanbul Devlet Korosunda solist ve korist olarak çalışmıştır. 1973 yılında DR. Özgen Akbulut ile evlenen Serap Mutlu Akbulut santur sanatçısı bestekâr Dr. Ümit Mutlu’nun kardeşidir. Plak çalışmalarına 1967 yılında başlamış on adet Longplay, otuzdan fazla 45’lik plak, kaset ve CD doldurmuştur. Birçok radyo televizyon programlarının yanı sıra yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler vermiştir.

 

RadyoDostHane Türk Sanat Müziği Alaturka

 

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Türk Sanat Müziğini sizlere sunan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Türk Sanat Müziği severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Türk Sanat Müziği dinleyebilirsiniz. RadyoDostHane Türk Sanat Müziği dinlemeyi seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Türk Sanat Müziği Alaturka

Türk Sanat Müziği Alaturka

BENZER YAZILAR

Yorumlar