Ölümden Döndü

Doğuş

Doğuş

 

Ölümden Döndü

 

Ölümden Döndü… Ailesi ile birlikte tekne turuna çıkan sanatçı, tüpsüz dalış yaparken az daha canından oluyordu. Doğuş’un suyun altında fazla kaldığını fark eden kaptan, denize atlayarak ünlü şarkıcıyı tekneye çıkardı. Kontrol amaçlı hastaneye kaldırılan ünlü şarkıcının kaptanın erken müdahalesiyle sayesinde önemli bir sağlık sorunu yaşamadığı öğrenildi. Sanatçının doktoru” 1 dakika daha gecikilseydi  fiziksel hasar hatta ölümle sonuçlanabilirdi” dedi.

 

Doğuş

Doğuş

 

DALIŞTA DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER
Eğitmenler kadar, okullarda kullanılan dalış malzemelerinin periyodik bakımlarının yapılması da dalış güvenliği açısından önemli. Dalış kursları kademeli. Bu sertifikasyon sistemine göre farklılık gösterir. Aldığı dalış kursu sonrasında ilk basamak sertifikasını alan dalıcı, federasyonun belirlediği kurallara uymakla yükümlü. Örneğin, belirlenen derinlik aşılmamalı ve dalış liderinin öncülüğünde dalış yapılmalı. Bunun yanında hatırlanması gereken önemli bir nokta dalış öncesinde ve dalış sonrasında kesinlikle alkol alınmamalı.

Dalıcılarda, bazen kural ihlaline bağlı üzücü sağlık problemleri gelişebiliyor. Bu problemlerden hayati tehlike yaratan dekompresyon hastalığının (vurgun) tanınması ve tedavisi konusunda bilgi sahibi olunması hayat kurtarabilir. Dekompresyon hastalığı herhangi bir nedenle su yüzeyine ani olarak çıkılmasıyla meydana gelir. Derinlik ve zamana bağlı olarak, kanda çözünen nitrojen gazının, akciğer yoluyla atılamaması sonucunda gelişir.

 

Ölümden Döndüm

Ölümden Döndüm

 

Vücut dokularında ve sıvılarında kabarcık oluşturmasıyla mekanik ve kimyasal olaylar başlar. En sık karşılaşılan belirtileri eklem ağrısı, karıncalanma, uyuşma, idrar yapmada güçlük, kaslarda kuvvet kaybıdır. Dekompresyon hastalığı geliştiği düşünülen dalıcıya hemen saf oksijen solutulmaya başlanmalı. Uygun taşıma koşulları sağlanarak (Mesela deniz seviyesinde helikopterle taşıma) en kısa zamanda basınç odası bulunan bir hastaneye transferi yapılmalı.

 

Kesintisiz Canlı Radyo dinlemenin keyfini RadyoDostHane sayesinde keşfedebilirsiniz. Keyifli bir şekilde dinleyeceğiniz Kaliteli Canlı Radyo yayınlarımız süresince sizleri mutlu edecek bir çok özelliği bulabileceksiniz. O anki ruh halinize göre dinlemek isteyeceğiniz parçanın yayınlarımız da mevcut olduğunu belirtmekteyiz.

 

Ölümden Döndü

Ölümden Döndü


BENZER YAZILAR

Şikayetçi Oldu

Şikayetçi Oldu

  Şikayetçi Oldu   Şikayetçi Oldu… Mehmet Ali Erbil, attığı…

Kenan Doğulu Aşk'a Geldi

Kenan Doğulu Aşk’a Geldi

  Kenan Doğulu Aşk’a Geldi   Kenan Doğulu Aşk’a Geldi……

Seni Diva Değil Divan Yaparlar

Seni Diva Değil Divan Yaparlar

  Seni Diva Değil Divan Yaparlar   Seni Diva Değil…

75'lik Ajda Pekkan'ın Yeni Albümü

75’lik Ajda Pekkan’ın Yeni Albümü

  75’lik Ajda Pekkan’ın Yeni Albümü   75’lik Ajda Pekkan’ın…

Hayranlarıyla Buluştu

Hayranlarıyla Buluştu

  Hayranlarıyla Buluştu   Hayranlarıyla Buluştu… Ünlü sanatçı İlyas Yalçıntaş,…

Yorumlar