Klasik Türk Sanat Müziği

Klasik Türk Sanat Müziği

 

Klasik Türk Sanat Müziği; Klasik Türk müziği veya bilinen diğer adıyla Türk sanat müziği, Türk kültürüne has makamlı bir müzik türü. Klasik batı müziği ve Hint müziği ile beraber dünya üzerinde süreklilik ve gelenek oluşturma bakımından mevcut birkaç klasik müzikten birisi olarak kabul edilir.

Türk Sanat Müziği ile Klasik Türk müziği birbirine yakın kavramlar olmakla birlikte; “Klasik Türk müziği”, tarihî anlayış ve geleneği temsil ederken, Batı müzik terminolojisinden ödünç alınmış “sanat müziği” kavramı ise daha çok bu musıkînin Cumhuriyet döneminde aldığı modern bir biçimi ifade eder. 20. yüzyılın ortalarından bugüne kadar gelen dönem çağdaş dönemdir. Bu dönemin en önemli temsilcilerinden biri Münir Nurettin Selçuk’tur.

 

Nusret Yılmaz

Nusret Yılmaz

 

Nusret Yılmaz 28.08.1977 yılında Samsun’da doğdu. İlk ve orta öğrenimini Samsun’da tamamladı. Lise öğrenimi ile birlikte 1989 yılında Samsun Belediye Konservatuarı Türk Sanat Müziği Bölümüne yarı zamanlı olarak girdi ve aynı zamanda Muhterem Sezgin’den nazariyat, üslup ve repertuar, Erdal Şahin’den ise ud dersleri aldı.

 

Esra İçöz

Esra İçöz

 

Esra İçöz 9 Ocak 1978, İstanbul doğumlu. İlk ve orta eğitiminden sonra liseyi Burhan Felek Lisesi’nde tamamladı. 1994 yılında Üsküdar Musiki Cemiyeti’ne girdi ve beş yıl süreyle burada repertuar, usul ve nazariyat dersleri aldı.

1996 yılında İTÜ Devlet Konservatuarı sınavlarını kazanarak iki bölümde birden okumaya hak kazandı. Ses Eğitimi Bölümünde eğitimine başladı. Burada Prof. Dr. Alaeddin Yavaşça, Tülin Korman, Çetin Körükçü, Selahattin İçli, Rahmi Sözmezocak gibi tanınmış hocalardan ders aldı. Bu yıllarda aynı zamanda sahnede Muazzez Abacı, Bülent Ersoy, Emel Sayın ve Timur Selçuk gibi sanatçılara vokalistlik yaptı.

1996 yılında TRT’nin açtığı Amatör Ses Yarışmasında Marmara Bölge birincisi seçilen sanatçı, 1998 yılında TRT İstanbul Radyosunda ses sanatçısı olarak görev almaya başladı. 2001 yılında Konservatuarı bölüm birincisi olarak tamamladıktan sonra aynı yıl müzik öğretmeni olarak göreve başladı ve bir yıl bu görevi sürdürdü.

2004’te bestekâr Esma Karamancı’nın eserlerinin yer aldığı “Yaşamın Sesi” albüm çalışmasında solistlik yaptı. 2005 yılında kurulan Cemal Reşit Rey Türk Müziği topluluğuna katılan Esra İçöz, TRT İstanbul Radyosunda, “Solistlerden Birer Şarkı” ve “Solistler Geçidi” programlarının prodüktörlüğünü yapmaktadır.

 

Yılmaz Morgül

Yılmaz Morgül

 

İbrahim Yılmaz Morgül (14 Ocak 1964, Beykoz), Türk şarkıcı.

Morgül, 1996 yılında cilt kanserine yakalandı. 7 yıl boyunca Amerika’da tedavi olduktan sonra sağlığına tekrar kavuştu. 2016 yılında katıldığı Survivor isimli yarışma programında, kendisine rahatsızlığından dolayı özel izin verildi.

Katıldığı televizyon programlarında 1982 doğumlu olduğunu söyleyen Yılmaz Morgül’ün gerçek yaşı, uzun süre gündem konusu oldu. Meslektaşı Türk sanat müziği sanatçısı Onur Akay’ın, 20 sene önce çekilmiş fotoğrafları sosyal medyada paylaşması ise, tartışmalara son noktayı koydu ve Morgül’ün 1964 doğumlu olduğu ortaya çıktı.

2016 yılında yayınlanan Survivor adlı yarışmada Ünlüler takımında yer almıştır. Yine aynı yıl yayınlanan, Rising Star Türkiye adlı yarışmada jüri olmuştur.

 

Gülşen Kutlu

Gülşen Kutlu

 

Gülşen Kutlu Ankara’nın Şereflikoçhisar ilçesinde doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini burada gördükten sonra Ankara’ya geldi. 1981’de TRT’nin açtığı ses sanatçısı yetiştirme sınavında başarılı oldu. Burada bir yıl edebiyat, nazariyat, nota, solfej, repertuar, diksiyon, ses bakımı ve kullanımı ile ilgili dersler aldı. Bunların dışında Prof. Dr. Erol Belgin’den fonetik ve ses eğitimi dersleri aldı.

Kutlu, 1982 yılının Ekim ayında TRT’nin kadrolu ses sanatçısı sınavına girerek birincilikle kazandı. Bundan sonra TRT’nin radyo ve TV programlarında yer alarak sanat kariyerini başlattı. Aynı dönemlerde halk konserleri ve albüm çalışmaları da yaptı. Bu arada Anadolu Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölümünden mezun oldu. Türkiye’yi THM sanatçısı olarak Almanya, İsviçre, İsveç, Danimarka, Belçika, Yunanistan, Kıbrıs, Arnavutluk, Özbekistan, Türkmenistan, Kırgızistan, Kazakistan ve Ürdün’de temsil eden sanatçı, TRT INT kanalında “Allı Turnam” adlı müzik programında sunucu olarak görev aldı. 1991 yılında evlenen ve bir kız çocuk sahibi olan Gülşen Kutlu, TRT Ankara Radyosu’nda ses sanatçılığı görevini uzun yıllar sürdürdükten sonra 2008’de TRT’den emekli oldu.

 

RadyoDostHane Klasik Türk Sanat Müziği

 

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Türk Sanat Müziğini sizlere sunan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Türk Sanat Müziği severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Türk Sanat Müziği dinleyebilirsiniz. RadyoDostHane Türk Sanat Müziği dinlemeyi seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Klasik Türk Sanat Müziği

Klasik Türk Sanat Müziği

 

BENZER YAZILAR

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle RadyoDostHane Pop Radyo Dinle; Pop müzik, 1950’lerin…

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle, Arabeski tanımlayacak olursak,…

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle RadyoDostHane Nostalji Radyo Dinle; modern zamanda insanlar…

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle RadyoDostHane Türkü Radyo Dinle; Türkülerimiz kimi zaman…

Yorumlar