Kaybolduğumu Düşüneneler…

Kaybolduğumu Düşüneneler…

Kaybolduğumu Düşüneneler… Ali Güven:Kaybolduğumu düşüneneler yanlış hislere kapıldı. Ali Güven, “90’lar Türkçe pop’u” deyince aklımıza gelen ilk müzisyenlerden… “Yolcu” albümü ve aynı adlı şarkısı bir dönemin en çok dinlenenlerindendi. Güven ile dünden bugüne müziğini ve neler yaptığını konuştuk.

 

Ali Güven

Ali Güven

 

Pandemiyle birlikte dijital müzik dinleme platformlarında nostalji listeleri yükselişe geçti. Özellikle de 90’lar Türkçe pop şarkıları günümüzde hükmünü sürdürmeye devam ediyor. Ali Güven de 1997 yılında albüme adını veren “Yolcu” şarkısıyla çıkış yapmıştı.

90’lı yılların başlarında da müzik piyasasına giriş yaptım. Pop sanatçılarıyla çeşitli orkestralarda çalıştım. Yüzlerce sanatçıya eşlik ettim.

Kaybolduğumu düşüneneler yanlış hislere kapıldı

Kariyeri boyunca 9 albüm yapan Ali Güven, pandemiden hemen önce bir “Best of” projesi çıkardığını söylüyor: “Uzun zaman sonra bu albümü yaptım ve pandemiye denk geldi. Sanatçılık zaten çok farklı bir forma geçti. Ama bir şekilde hayat devam ederiz.”
Güven, “Sizi, bir dönem neden hiçbir sahnede görmedik” sorusunu ise şöyle yanıtlıyor:
“Geçiş dönemiydi çünkü. Geçmişten bugüne kadarki şarkılar, albümler yormuştu. Yeni beste yapmak için beslenmek gerekiyordu. Ben de 4 yıl boyunca ‘ne yapabilirim’i düşündüm. Ondan sonra devam ettim.

 

Ali Güven

Ali Güven

 

Kaybolduğumu düşünenler yanlış hislere kapılıyor. Çünkü bazı insanlar kötü düşünüyor. Ben her gün çıkıp televizyonda abuk sabuk şeyler yapsam, ‘A bu süper sanatçı’ derler. O kafalarda değilim. Bütün albümlerimde tutan şarkılar oldu. Başarım ilk albümle sınırlı kalsaydı, bırakırdım bu işi.”
Ali Güven, telif hakları konusunda da müzik endüstrisinin hâlâ başarılı olmadığını söylüyor:
“Besteci ben olduğum için telif ücretimi alabiliyorum. Bir kere protesto yapmıştım, MESAM’ın önünde. Sanatçılar bu konuda her zaman çok mağdur. 6 ayda bir 800 TL gibi bir para geliyor.”

 

 

Canlı Radyo Dinle Adresimiz GönüL DostLarının Radyosu NağmeLere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com‘a Siz Değerli Dinleyicilerimizi Davet Ediyoruz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Kaybolduğumu Düşüneneler...

Kaybolduğumu Düşüneneler…

BENZER YAZILAR

Yorumlar