Arabesk Şöleni

Arabesk Şöleni

Arabesk Şöleni, Popüler kültürün önemli unsurlarından biri olan arabesk müzik, Türkiye toplumunda oldukça geniş kesimler üzerinde uzun yıllar etkili olmuştur. Arabesk, özellikle göçle birlikte şehir yaşamının zorluklarına katlanma ya da onlarla mücadele etme durumunda kalan kırsal kesimin yaşam algısını ifade etmesi bakımından önemli bir sosyolojik unsurdur. İnsanın dini anlayışını, yaşam algısını ve Allah’la ilişkisini yansıtan önemli kavramlardan biri olan kader konusu, arabesk müzikte oldukça yoğun olarak ele alınmaktadır. Bu bağlamda, çalışmamızda, arabesk müzikte kader konusunun işleniş biçimi, kadere bakış açısı dolayısıyla arabesk kitlesinin bu müzikten ne aldığı eleştirel bir şekilde incelenmiştir.

 

Selami Şahin

Selami Şahin

 

Selami Şahin, 15 Ağustos 1948 tarihinde Yayladağı, Hatay’da Yoncakaya köyünde doğmuştur. Üç’ü kız üç’ü erkek; altı kardeşten dördüncüsüdür.

1964 yılında Eminönü’deki Doğubank iş hanında Plakçıda çalışmaya başladı. Hiç bir müzik hocasından ders almadan, kitapların yardımı ile kendi kendine notayı öğrendi. İçindeki müzik aşkı ve şarkı söyleme isteği onu, dönemin ünlü bestecisi İrfan Özbakır’la bir araya getirdi.
1966 yılında, sözü Göksel Orhon’a, bestesi İrfan Özbakır’a ait olan “Zeynebim” adlı ilk plağını yaptı.
1967-1968 yıllarında şarkılara beste yapmaya başladı. 1968 yılında “Sabır Taşı” adlı 45’liği ile üne kavuştu. Yapmış olduğu ilk bestesi; “Sen Mevsimler Gibisin” ile 1975 yılında 4. Altın Kelebek – Yılın Şarkısı ödülüne sahip oldu.
Daha sonra da Selami Şahin besteleri Türkiye’de birçok sanatçı tarafından seslendirildi.
300’ün üzerinde bestesi olan Selami Şahin, bugüne kadar 15 adet 45’lik plak, 8 adet 33’lük plak (LP), 10 adet ise Kaset ve CD albüm yaptı.
Yorumcu, besteci ve söz yazarı olarak devam ettiği müzikal yaşantısına, daha sonra sanat yönetmenliği ve vokal koçluğunu da eklemiştir.

 

Kibariye

Kibariye

 

Bahriye Tokmak ya da bilinen adıyla Kibariye (10 Ağustos 1960, Manisa), Türk Arabesk-pop müzik şarkıcısı.

1980’lerde İzmir sahnelerinde çalışan Kibariye, o yıllarda İzmir Fuarı’na gelen tüm sanatçıların dikkatini çekti. Bunlar arasında Muzaffer Özpınar da vardı. Ünlü bestekar, sanatçıyı o zamanlar İstanbul’da Stardust gazinosunu çalıştıran Turgut Akyüz’e anlatır ve merhum Turgut Akyüz Kibariye’yi dinlemek ister. İzmir’den İstanbul’a gelen Kibariye’nin kaderi de böylece değişmeye başlamış olur. Gazinocu Turgut Akyüz tarafından çok beğenilen Kibariye Stardust gazinosunda sahne almaya başladı.

Kibariye çok kısa sürede gerek sesi, gerekse yorum her şeyden önemlisi de doğallığıyla tüm medyanın dikkatini çekti. Böylece bir teklif yılbaşı gecesi (1981) TRT Televizyonundan gelir. Kibariye’nin yaşamını birdenbire değiştiren yeni hayat başlamış oldu. 1982’de ilk kez bir sinema filminde rol aldı. Kibariye Kim Bilir adlı parça ile çıkış yakalar ve 1981’den 1990’lara 21 albüm yaptı. Halkın Kibariye’ye gösterdiği yoğun ilgi çeşitli gazinolarda gece kulüplerinde Anadolu ve Avrupa turnelerinde çalışması sağlamış oldu. Bu çıkış Özel TV kanallarının da ilgisini çekti.

 

 

Burhan Çaçan

Burhan Çaçan

 

Burhan Çaçan (17 Ekim 1960; Eleşkirt, Ağrı), Türk halk müziği sanatçısı.

1978 yılında TRT Erzurum Radyosunun açmış olduğu amatör sesler yarışmasını kazandı. Daha sonra Ankara’ya, ardından İstanbul’a geldi. 1981 yılında ilk albümünü çıkardı. Sefa Geldin, Ben Yarime Neler Alayım, İpek Mendil, Memik Oğlan, Ayaz Geceler, Yağ Yağmur ve Vurun Dalgalar isimli albümleri ile müzik dünyasında yer edindi. ‘Ağlama, Her Yer Karanlık, Ayaz Geceler ve Yağ Yağmur isimli dört sinema filmi çekmiştir. İlahiler 99 ve Mevlüt Ve İlahiler isminde iki tane de ilahi albümü yapmıştır. Halen müzik çalışmalarına devam etmektedir.

 

Güllü

Güllü

 

Güllü ya da gerçek adıyla Gül Tut, (15 Ekim 1973, İstanbul) Çingene asıllı Türk fantezi arabesk müziği ses sanatçısı.

Kasımpaşalı Güllü adını kullanarak ve söylediği Roman havalarıyla 1990’larda ün kazanmış, yaptığı albümlerle ve özel hayatıyla gündeme gelmiştir Evlendikten sonra sahnelere bir süre ara verdi. İki çocuğu olan sanatçı 2000’de boşanıp sahnelere yeniden döndü.
Kasımpaşalıyım, Gülüm Var, Oyuncak gibi, Değmezmiş Sana, Balıkesir Bandırma, Benim Vicdanım Rahat gibi hit olmuş parçaları vardır.

 

RadyoDostHane İle Arabesk Şöleni

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Arabesk Müzik çalan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Arabesk severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Arabesk Müzik dinleyebilirsiniz.

RadyoDostHane Arabesk Müziği seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda RadyoDostHane Canlı Radyo Dinle farkı ile yayıncı Dj’lerimizin yayın akışı içerisinde istek parçalarınızı da çalarak siz Arabesk severlerin isteklerine yanıt verebilmektedir.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Arabesk Şöleni

Arabesk Şöleni

BENZER YAZILAR

Yorumlar