Arabesk Radyosu

Arabesk Radyosu

Arabesk Radyosu; Arabeski tanımlayacak olursak, toplumumuza özgü bir müzik türü olan arabesk reel yaşantımızda ki umutsuzluklarımızı, başarısızlıklarımızı, dertlerimizi ve hatta hiç olmayan sadece hayalimizde kurguladığımız aşkı konu edinir.

Arabeski çoğumuz Arap müziği olarak bilir ve kabul ederiz. Ancak arabesk Fransızca’dan Türkçe’ye geçen araba özgü anlamında ki arabesque kelimesinden gelmektedir. Arabesk, 1940’lı yılların başında Haydar Tatlıay ile birlikte bir kaç sanatçının arab ezgilerinden esinlenerek yaptıkları Türk müziğidir.

 

Mustafa Keser

Mustafa Keser

 

1945 yılında Elazığ ilinin bir ilçesi olan Maden’de doğan Mustafa Keser, ilk ve orta öğrenimini Maden’de, lise eğitmini ise Diyarbakır’un meşhur okulu Diyarbakır Ziya Gökalp Lisesi ve Sivas 4 Eylül Lisesi’nde tamamlamıştır.

Babası müzisyen olan Mustafa Keser, çocukluktan beri müziğe ilgi duymuş, ortaokul ve lise yıllarında keman, ud, bağlama gibi enstrümanları iyi derecede çalmasını öğrenmiştir.

1975 yılında TRT’nin açmış olduğu amatör ses yarışmasını Türk Halk Müziği dalında kazanmıştır. 1982 yılına kadar TRT İzmir Radyosu’nda mahalli sanatçı olarak görev yapmıştır.

1982 yılında yine TRT’nin açtığı yetişmiş sanatçı sınavını bu kez Türk Sanat Müziği dalında kazandı. TRT İzmir Radyosu’nda ses sanatçısı olarak göreve başladı. 1989 yılında ise TRT’den ayrılarak İstanbul’a yerleşmiştir.

 

Meral Sezgin

Meral Sezgin

 

Bülent Ersoy ve Devran Çağlar gibi hayatına mavi hüviyet cüzdanıyla başlayıp pembe ile devam etmiş, Arabeskin hızlı olduğu dönemlerde kasetler yapmıştır. Türkiye’de Bülent Ersoy kontenjanı 1 ile sınırlı olduğundan, o da Devran Çağlar gibi istediği, belki de hakettiği üne kavuşamamıştır.
Öne çıkan şarkıları; Senin Yüzünden, Hasret Kokuyor, Çakıl Taşları olmasının yanı sıra Ferdi Özbeğen yorumuyla bildiğimiz Bir Şarkımız Vardı ve Hakan Taşıyan’ın Gözün Sevem albümünde okuduğu eskici şarkıları….

 

Hüseyin Turan

Hüseyin Turan

 

Hüseyin Turan (1967, Beykonak, Tercan, Erzincan), Türk müzisyen.

Bağlamayla birlikte halk oyunlarına ilgi duydu ve bu alanda eğitim aldı. Katıldığı halk oyunları yarışmalarında üç Türkiye Birinciliği ve bir Dünya Birinciliği elde etti. 1985’te Dokuz Eylül Üniversitesi Muhasebe Bölümü’ne girdi. Üç sene burada öğrenim gördü, ardından Ege Üniversitesi Konservatuvar Bölümü’ne geçti. Tarz olarak Türk halk müziğini seçip müzikal yaşamına üniversite yıllarında ağırlık verdi, bu yıllarda gitar çalmayı da öğrendi.

Konservatuvardan önce düğünlerde çalan bir grupta söyleyen Turan, konservatuvar okurken bir grup arkadaşıyla birlikte Grup Laçin’i kurdu; ancak okul bittikten sonra gruptan ayrıldı ve İstanbul’a taşındı. 1998’de ilk solo albümü Hüseyin Turan’ı yayınladı. Bu albümün ardından Aklıma Düştü Gözlerin, Turna Sesi, Hoş Geldin, Kilit, Adı Karanfil, Leyla Nefesi, “Süveyda”, “Ki” albümlerini yayınlayan sanatçının son albümü YAAli / Ehl-i Deyişler, Doğaç Müzik etiketiyle 3 Şubat 2017’de yayınlandı.

 

İnci Mercan

İnci Mercan

 

Arabesk müzik şarkıcısı. 1979, İstanbul doğumlu. Aslen Malatyalıdır. Eğitim Fakültesi Sınıf Öğretmenliği Bölümü mezunu olarak mesleğini bir dönem yapmış ve bu süreçte klavye kullanmayı öğrenmiştir. Ayrıca hemşirelik mesleğinde de 10 yıllık bir süre çalışmasına rağmen tercihini müzik alanında yapmıştır.

Antalya‘da Çatı Ocakbaşı Restaurant, Ankara Albatros Restaurant ve İstanbul Beyoğlu’nda ünlü eğlence mekanı Jolly Joker gibi birçok mekanda sahne alan İnci Mercan özellikle ilk dönemlerde Youtube üzerinden ciddi bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır.

 

RadyoDostHane Arabesk Radyosu

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Arabesk Müzik çalan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Arabesk severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Arabesk Müzik dinleyebilirsiniz.

RadyoDostHane Arabesk Müziği seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda RadyoDostHane Canlı Radyo Dinle farkı ile yayıncı Dj’lerimizin yayın akışı içerisinde istek parçalarınızı da çalarak siz Arabesk severlerin isteklerine yanıt verebilmektedir.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Arabesk Radyosu

Arabesk Radyosu

BENZER YAZILAR

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle RadyoDostHane Pop Radyo Dinle; Pop müzik, 1950’lerin…

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle, Arabeski tanımlayacak olursak,…

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle RadyoDostHane Nostalji Radyo Dinle; modern zamanda insanlar…

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle RadyoDostHane Türkü Radyo Dinle; Türkülerimiz kimi zaman…

Yorumlar