Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle, Arabeski tanımlayacak olursak, toplumumuza özgü bir müzik türü olan arabesk reel yaşantımızda ki umutsuzluklarımızı, başarısızlıklarımızı, dertlerimizi ve hatta hiç olmayan sadece hayalimizde kurguladığımız aşkı konu edinir. Arabeski çoğumuz Arap müziği olarak bilir ve kabul ederiz. Ancak arabesk Fransızca’dan Türkçe’ye geçen araba özgü anlamında ki arabesque kelimesinden gelmektedir. Arabesk, 1940’lı yılların başında Haydar Tatlıay ile birlikte bir kaç sanatçının arab ezgilerinden esinlenerek yaptıkları Türk müziğidir.

Siz değerli dinleyicilerimizi Arabesk Radyo Dinlemek için Canlı Radyo Sitemiz GönüL DostLarının Radyosu NağmeLere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com‘a davet ediyoruz. Birbirinden kaliteli Arabesk yayıncı DJ’lerimizin damar yayınlarını dinleme fırsatını sizlere sunuyoruz.

 

Orhan Gencebay

Orhan Gencebay

 

Türkiye’de arabeskin öncüsü Orhan Gencebay olarak kabul edilir. İlk yerli arabesk şarkı Suat Sayın’ın 1964 tarihli “Sevmek Günah mı?” adlı eseridir. Bu eseri okuyan Ahmet Sezgin de ilk arabesk şarkıcı olarak nitelendirilir. Ardından sırasıyla Orhan Gencebay, Ferdi Tayfur ve Müslüm Gürses “Arabeskin Babaları” dönemini oluşturmuştur. Onlar, halkın duygularının ve iç isyanlarının sesi olmuştur.

 

Müslüm Gürses

Müslüm Gürses

 

2000’li yıllara gelindiğinde arabesk, Türkiye’nin popüler ortamına tamamen nüfuz etmiştir. Bu yıllar, arabeskin kültürel yansımalarının toplumun daha geniş kesimlerince kabullenildiği bir dönem olmuştur. Arabesk müzikle pop müzik ve türküler iç içe geçmiş, bazı pop-rock türünde şarkılar arabeskçiler tarafından seslendirilmiştir. Örneğin Şebnem Ferah’ın “Sigara”, Teoman’ın “Paramparça” gibi şarkılarını Müslüm Gürses yorumlamıştır. Orhan Gencebay şarkıları ise farklı pop, rock şarkıcıları tarafından yorumlanmıştır.

 

Ferdi Tayfur

Ferdi Tayfur

RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle

 

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Arabesk Müziğini sizlere sunan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm müzik severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Arabesk Müzik dinleyebilirsiniz. RadyoDostHane Arabesk Müzik dinlemeyi seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

BENZER YAZILAR

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle RadyoDostHane Pop Radyo Dinle; Pop müzik, 1950’lerin…

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle RadyoDostHane Nostalji Radyo Dinle; modern zamanda insanlar…

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle RadyoDostHane Türkü Radyo Dinle; Türkülerimiz kimi zaman…

Yorumlar