Arabesk Fırtınası

Arabesk Fırtınası

Arabesk Fırtınası; Arabesk, Türkiye’ye özgü, oryantal bir halk müziği türü. Genellikle duygusal olan şarkı sözleri; umutsuz aşkları, günlük dertleri, umutsuzluğu ve başarısızlığı konu edinir. Küçük bir kısmı ise enstrümantaldir. Arabesk, Arap müziği değil; Arap ezgilerinden ve usullerinden esinlenen bir Türk müziği türüdür.

Türkiye’nin son seksen yılında yaşadığı yoğun müzikal batılılaşma hareketi eş zamanlı olarak toplumsal değişimin de yaşandığı dönemdir. Her toplumsal değişim yeni anlayışları, farklı fikir hareketlerini, yeni estetik değerleri beraberinde getirir. İşte yaşadığımız Arabesk müzik süreci de böylesi bir değişim sürecinin hemen başlangıcında ortaya çıkmış yeni bir anlayışın ürünüdür.

Arabesk müziğin popülerliğini yitirmesiyle birlikte pop müzik sanatçılarının yeni albümleri yeni kuşağı peşinden koşturmaya başladı. Ancak son dönemde arabesk müziğin hit şarkıları yeniden gündeme geldi. Hatta bu şarkılar sadece pop müzik sanatçıları tarafından değil, rock müzik sanatçıları tarafından da seslendirilmeye başladı.

 

İzzet Yıldızhan

İzzet Yıldızhan

 

İzzet Yıldızhan, 1 Nisan 1963 tarihinde Diyarbakır-Çermik ilçesine bağlı bir Zaza köyü olan Sinek’te doğmuştur.

1980 yılında Ankara‘da TRT sanatçılarından Fevzi Atlıoğlu ile tanışarak müzik dersleri almaya başladı. Bir müddet sonra 1981 yılında Ankara Kınalı Pavyon’da sahne almaya başlayan İzzet Yıldızhan, kebapçılığı bırakarak sadece müzik ile devam etti. Daha sonra Ankara’nın neredeyse bütün pavyonlarında devam etmiş, sarhoş masalarına çok şarkı söylemiş. Sonra da Ankara Altındal Aile Gazinosu’nda sahneye çıkmış.

1989 yılında ilk kez geldiği İstanbul‘a gelmiş ama umduğunu bulamayınca Ankara‘ya geri dönmüş. 1994 yılında Selami Şahin‘le tanıştıktan sonra, bu kez dönmemek üzere geldiği İstanbul’a gitmiş.

 

İntizar

İntizar

 

İntizar Arslan 1974 yılında Tunceli’de doğan Türk besteci, söz yazarı ve şarkıcıdır. İntizar, Ağrı Eğitim Fakültesi / Edebiyat Öğretmenliği bölümü mezunudur.

İzmir’de bir müzik yarışmasında Türk halk müziği ve pop müzik dallarında birinci olan sanatçı, Sibel Can’ın bir konserinde sahneye çıkınca Ferdi Tayfur’un dikkatini çekti ve albüm teklifi aldı. Uzun yıllar Ferdi Tayfur ile çalışmıştır.

Albüm çıkardıktan sonra dizi müzikleri de yapan sanatçı güçlü söz yazarlığı ve farklı ses tonuyla dikkatleri üzerine çekmiştir.

 

Devran Çağlar

Devran Çağlar

 

Devran Çağlar 1 Ocak 1963’de Adana’da doğdu. 1990’lı yılların arabesk müziğinde önemli seslerinden olan Çağlar kariyeri boyunca 3 sinema filminde rol aldı. Asıl adı ise Muastafa Dağlar’dır.

Özellikle ses tonuyla Bülent Ersoy’la benzetilen sanatçı seslendirdiği “İnsan Ararım” , “Ayrıldık”, “Gittin”, “Öldürürüm Kendimi” gibi seslendirdiği parçalarla dikkat çekmiştir. 1990’lı yılların sonlarında müzik yaşamından kopan Çağlar uzun yıllar Almanya’da yaşamını sürdürmüştür.

 

Lerzan Mutlu

Lerzan Mutlu

 

Lerzan Mutlu, 12 Şubat 1977 İstanbul, Türk şarkıcı ve televizyon sunucusu. Konservatuvar imtihanlarına girerek, İstanbul Teknik Üniversitesi Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nı kazandı. Burayı da yarım bırakarak sahne ve televizyon çalışmalarına başladı.

 

RadyoDostHane İle Arabesk Fırtınası

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Arabesk Müzik çalan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Arabesk severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Arabesk Müzik dinleyebilirsiniz.

RadyoDostHane Arabesk Müziği seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda RadyoDostHane Canlı Radyo Dinle farkı ile yayıncı Dj’lerimizin yayın akışı içerisinde istek parçalarınızı da çalarak siz Arabesk severlerin isteklerine yanıt verebilmektedir.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Arabesk Fırtınası

Arabesk Fırtınası

BENZER YAZILAR

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle RadyoDostHane Pop Radyo Dinle; Pop müzik, 1950’lerin…

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle, Arabeski tanımlayacak olursak,…

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle RadyoDostHane Nostalji Radyo Dinle; modern zamanda insanlar…

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle RadyoDostHane Türkü Radyo Dinle; Türkülerimiz kimi zaman…

Yorumlar