Arabesk Dünyası

Arabesk Dünyası

Arabesk Dünyası; Arabesk Müzik köyden kente göç eden, kentin kültürel dokusuna uyum sağlayamayan gecekondu mahallerinde yaşayan emekçilerde karşılık buldu. 2000’lere gelindiğinde bu kitleler tarafından arabesk tüketilmişti. Yeni bir atılama ihtiyacı vardı. Ya da yeni bir pazara… Bunun için arabeskin sert havasının yumuşatılması ve sesleneceği toplumsal kesime uygun bir müzikal altyapı oluşturulması gerekiyordu. Arabesk figürler kimi zaman kendi şarkılarını modern tınılarla yeniden yorumladı, kimi zaman da farklı türdeki şarkıları kendi üslubuna uygun şekilde söyledi. Müslüm Gürses figürü burada oldukça önemli… Gülhane konserinden Harbiye konserlerine uzanan dönüşümü gözlemlemek yeterli. Bu dönüşümü biçimsel yanı tabi ki… Bu kesimlerin yaşam tarzına yapılan müdahaleler, toplumsal alandaki statüsünü kaybetmesi, ekonomik darboğazın içine girmesi, bu düzen değişmez hissine kapılması bu kesimi duygusal olarak arabeske yakınlaştırdı.

 

Mine Koşan

Mine Koşan

 

Mine Koşan, 17 Aralık 1958 yılında Mısır Kahire’de dünyaya geldi. 13 yaşında Vedat Yıldırımbora ilk bestesi olan “Yağmur” adlı plağı ile ünlendi. 1974 yılında yine Vedat Yıldırımbora ilk bestesi olan “Dert bende” adlı şarkı ile zirvedeydi. 1976 yılında da 18 yaşındayken “Kara Vicdanlı” adlı şarkı ile çıkış yakaladı.

1976 yılında Öztürk Serengil‘in Libya‘da açtığı Nadi Elshati adlı gazinoda program yapmak için Arap alemine de hitap etmek adına diksiyon dersleri alarak Arapça’yı ilerletti.

1978 yılında eşi ile birlikte albüm yapmak için ve Arapça konser vermek için Mısır‘a gitti. Klasik Arap orkestrası eşliğinde Akustik Ekaat Seeid Derviş salonunda 3 ayrı konser verdi. 1979 yılında Kahire‘de kaldıkları sırada “Kahire’de” adlı bir albüm de yaptılar. Kahire’de 2 yıl kaldıktan sonra İstanbul’a döndüler.

 

Selahattin Özdemir

Selahattin Özdemir

 

Selahattin Özdemir (15 Haziran 1963, Adana – 27 Ağustos 2019, Mersin), Türk arabesk müzik sanatçısıdır.

Gençlik yıllarında abisinin dinlediği Orhan Gencebay müziklerinden etkilenen Özdemir, daha sonra sanat dünyasına atılmıştır. ilk albümünü 1982’de çıkaran sanatçı, daha sonra pes peşe albüm çıkarma serisine devam etti. Sanatçı,1996 Yılında çıkardığı sözü ve müziği kendisine ait olan “Simdi Yanımda Olacaktin” adlı şarkısı seveneleri tarafından büyük ilgi görmüştü.

Uzun Yıllar istanbulda müzik hayatını sürdüren Arabesk sanatçısı Selahattin Özdemir, aynı zamanda Sözdemir Plak şirketinide müzik hayatına kazandırdı. Kendine özgü yorumu ve şarkıları ile adından sıkça söz ettiren Özdemir, sanat dünyasında sevilen sanatçılar arasında yer aldı. Sesindeki eziklik, sözlerindeki isyan edişle sevenleri tarafından Selo “baba” lakabı ile anıldı.

 

Tüdenya

Tüdenya

 

Tüdanya, hayatı ile gündeme gelen isimler arasında yer alıyor. Asıl adı Hatice Döngü olan Tüdanya, pavyonda çalıştığı dönemde albüm çıkarmak için girişimlerini gerçekleştirmiş ve 1983 yılında ilk albümünü çıkardıktan sonra 700 bin satma başarısını yakalamıştır. 1986 yılında çıkardığı 3. albümünü 2 milyon civarında satan Tüdanya, büyük bir başarı elde etmiştir.

 

Hakan Taşıyan

Hakan Taşıyan

 

1 Nisan 1973 yılında Ankara’da dünyaya gelen Hakan Taşıyan, Türk arabesk fantazi müzik şarkıcısı, bestekâr, söz yazarı ve oyuncudur.

İlk kasedini çıkartma olayı şu şekilde oldu. Önce İstanbul’da Unkapanı’nda bulunan bir takım yapımcıların yanına gitti fakat o yapımcılar Müslüm Gürses’i taklit ettiğini düşünüp pek ilgi göstermediler. Bunun ardından Ankara’ya giden Sanatçı Sıla Müzik ile beraber ilk kaseti olan Hesabım Bitmedi albümünü piyasaya çıkarttı.

1997 tarihinde ise ikinci kasetini piyasaya çıkartmıştır. İkinci kasetinin ismi Sensiz İki Gün oldu. Bu albüm sanatçının en iyi albümlerinden biri olarak raflarda yerini aldı. Büyük bir hayran kitlesine kısa süre içerisinde sahip oldu ve konserleri hınca hınç doldu.

Bu albümü sonrası Gözün Sevem isimli albümünü piyasaya sunmuştur. Albümler her şey istediği gibi olmasına rağmen hayranlarının her zaman dostluk kardeşlik içinde olmasını temenni etmiştir.

 

RadyoDostHane İle Arabesk Dünyası

Web Radyo Sitesi Gönül Dostlarının Radyosu Nağmelere Hayat Veren Tek Radyo RadyoDostHane.Com Arabesk Müzik çalan bir Canlı Radyo Dinle Sitesi’dir. RadyoDostHane, yayınlarını yurtdışından dinleyen tüm Arabesk severlere internet ortamından dinleme imkanı sunmaktadır. Günün her saatinde internetin olduğu her ortamdan sitemiz üzerinden Arabesk Müzik dinleyebilirsiniz.

RadyoDostHane Arabesk Müziği seven herkesin dinleyebileceği Mobil Radyo Dinle Sitesi’dir. İnternetin olduğu her yerden akıllı telefonlarınız, tabletleriniz ve bilgisayarlarınız aracılığı ile rahatlıkla ve kolaylıkla yayınlarımızı; Online Radyo Dinle sitemiz üzerinden her yerden online olarak dinleyebilirsiniz. Aynı zamanda RadyoDostHane Canlı Radyo Dinle farkı ile yayıncı Dj’lerimizin yayın akışı içerisinde istek parçalarınızı da çalarak siz Arabesk severlerin isteklerine yanıt verebilmektedir.

 

GönüL DostLarının Radyosu RadyoDostHane

 

Arabesk Dünyası

Arabesk Dünyası

BENZER YAZILAR

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle

Pop Radyo Dinle RadyoDostHane Pop Radyo Dinle; Pop müzik, 1950’lerin…

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle

Arabesk Radyo Dinle RadyoDostHane Arabesk Radyo Dinle, Arabeski tanımlayacak olursak,…

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle

Nostalji Radyo Dinle RadyoDostHane Nostalji Radyo Dinle; modern zamanda insanlar…

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle

Türkü Radyo Dinle RadyoDostHane Türkü Radyo Dinle; Türkülerimiz kimi zaman…

Yorumlar